Jasan ztepilý (Fraxinus excelsior)

Jasan ztepilý ( Fraxinus excelsior),  je většinou statný strom dorůstající výšky 30–40 metrů, případně i více, nicméně za méně příznivých podmínek může vyrůst i jako keř. Větve má šedozelené, pupeny černohnědé, vejčité, i po rozemnutí bez výraznější vůně (tím se snadno odliší od Ořešáku královského, který má pupeny podobné, ale charakteristicky voňavé).Listy jsou 20–25 cm dlouhé, vstřícné, lichospeřené, 4–5jařmé s 9–13 lístky. Jednotlivé lístky jsou vejčité a kopinaté, dlouze zašpičatělé, drobně ostře zubaté, u řapíku přisedlé.Květy jsou jedno nebo oboupohlavné, nahé, v mnoha barevných variacích od bílé po různé odstíny růžové. Kvete od dubna do května. Daří se mu ve vlhkých a podmáčených lesích, nebo na sutích. Roste od nížin až po nízké horské polohy. 

 

Jasan a jeho vlastnosti obecně

Pomáhá svobodě, posiluje schopnost chápat posloupnost věcí i života, posiluje vůli, mírní deprese i smutek. Posiluje vnitřní připravenost, nezávislost, ctižádost (pozor na chorobnou!). Germáni věřili, že první muž byl z jasanu a žena z olše. Má moc nad vodou. Výroba luků, šípů, oštěpů. Kouzelné hole (Druidové). Aktivuje sílu vůle a podvědomí, proti depresím, posiluje tělo při problémech a starostech, rozptyluje obavy.

Léčivé účinky: kůra a listy

Vnitřně:čaj z listů tlumí horečku, uvolňuje kameny a vyhání hlísty a roupy. Doporučuje se i pro čištění krve, při revmatismu a zácpě. 

Zevně: Odvar z kůry urychluje hojení ran a zhmožděnin. Po prvním mrazíku shazují jasany listy, které mají velkou krmnou hodnotu a chutnají býložravcům, zejména kozám.