Javor mléč (Acer platanoides)

 Javor mléč (Acer paltanoides) je statný, opadavý strom, dosahuje výšky 25 až 30 m. Stáří stromu dosahuje maximálně 300 až 400 let. Javor mléč je hojný v listnatých lesích po celém území České republiky, velmi často je pěstován v parcích. Vyskytuje se však po celé Evropě. Původně se vyskytoval ve střední a východní Evropě, jeho přírodní areál se rozkládá od jihovýchoduNorska až na východ do Ruska. Roste ale i ve střední Itálii a na Balkáně. 

 

Javor a jeho vlastnosti obecně

Posiluje otevřenost poctivost, bojuje o identitu, má rád pohyb, hledání věčných pravd, duchovna a víry. Dlouhověkost, mírní horečky, tiší emoce, zklidňuje děti, léčí nespavost. 

Léčivý dotek javorových větví není žádnou fantazií, je to prastará zkušenost, ověřená tisíciletou praxí. Lidé trpící vleklými chorobami a zejména od mládí se vlekoucími problémy by měli nacházet u javorů právě to, co je jim třeba. Javorový sirup (vyrábí se však spíše z amerických druhů) býval náhražkou cukru a to náhražkou velmi zdravou, neboť obsahuje hodně vápníku a železa. Proti zánětům mandlí a lymfatických uzlin se pil čaj připravený z usušených a spařených javorových listů. Obklady připravené z odvaru z větévek s kůrou sloužily proti horečce a otocích. Zajímavá je i zmínka o léčebném užití javoru už na papyrovém svitku, napsaná egyptskými kněžími před 4000 lety.

Javor zchladí unavené nohy. Již staří Egypťané si cenili chladivých, otoky redukujících javorových listů – díky vysokému obsahu tříslovin. Pokud se vydáváte na dlouhou procházku nebo túru, vložte si do ponožek několik čerstvých javorových listů. 

Javor pomáhá i při bodnutí hmyzem. Čerstvý javorový list silně promnout mezi prsty, dokud nezačne vytékat šťáva a pak přiložit na místo vpichu.